Pabesimtari në varr

Pabesimtari në varr

Pabesimtari pasi të varroset i kthehet shpirti në trup,

i vijnë dy melekë dhe e pyesin:

– Kush është Zoti yt?

– Jo, nuk e di!?

– Cila është feja jote?

– Nuk e di!?

– Cili pejgamber është i dërguar te ju?

– Nuk e di !?

Pastaj i thuhet:

– Nuk e dite, nuk ke njohuri për këto gjëra.

Vjen një zë nga qielli e thotë:

– Shtroni shtrat të Xhehenemit

Hapjani derën e Xhehenemit.

I vjen nxehtësi e fortë.

I shtrëngohet gjendja aq shumë saqë i pëlcasin edhe eshtrat.

I vjen një person me fytyrë të keqe.

Rroba të këqija.

Erë të keqe dhe i thotë:

– Kjo është dita e premtuar,

kjo është dita e ndëshkimit.

Jobesimtari i thotë:

– Kush je ti?

– Unë jam vepra e jote e keqe.

Pastaj verbërohet dhe shurdhohet.

Dr. Musli Vërbani

“365 tregime për fëmijën tuaj brenda 12 muajve të vitit”

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s