Besimtari në varr

Besimtari në varr

Kur të varroset i vdekuri besimtar i kthehet shpirti në trupin e tij,

i shkojnë dy melekë dhe e pyesin:

– Kush është Zoti yt?

Besimtari thotë:

– Allahu është Zoti im.

– Cila është feja jote?

– Feja ime është Islami.

– Cili pejgamber është dërguar te ju?

– I Dërguari i Allahut – Muhamedi a.s.

– Cila është dituria (libri) juaj?

– Kam lexuar Kur’anin librin e Allahut, i kam besuar, vërtetuar dhe praktikuar në vepër.

Nga qielli vjen një thirrje:

– E ka thënë të vërtetën robi im.

Shtroni shtrat të Xhenetit.

Visheni me rroba të Xhenetit.

Hapjani dyert e Xhenetit.

Nga brendia e shpirtit i vjen era e mirë,

i zgjerohet gjendja dhe i zgjatet shikimi.

I vjen një person me pamje të bukur, rroba të mira, erë të mirë e i thotë:

– Të përgëzoj me diçka të mirë, të përgëzoj me kënaqësinë e Allahut, Xhenetin me të mira të shumta dhe të përgjithshme dhe kjo është dita e premtuar.

Besimtari pyet:

– Ti që më përgëzon për të mira, kush je ti?

Thotë:

– Unë jam vepra jote.

Pastaj i hapet dera e Xhenetit dhe e sheh vendin e tij në Xhenet.

Dr. Musli Vërbani

“365 tregime për fëmijën tuaj brenda 12 muajve të vitit”

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s