AGJËRIMI PAS MUAJIT RAMAZAN

AGJËRIMI PAS MUAJIT RAMAZAN

Përpos muajit Ramazan, cili prej muajve të vitit është më i vlefshëm për ta agjëruar njeriu?

Një njeri e ka pyetur Muhamedin a.s:

Pos muajit ramazan, cilin muaj më kishe urdhëruar për ta agjëruar. Muhamedi a.s iu është përgjigjur: Nëse ke vendosur për të agjëruar muaj, pos ramazanit, agjëro muajin Muharrem, sepse ky është muaji, në të cilin Allahu fal një popull dhe, po ashtu, fal një popull (njeri) tjetër. (E ka regjistruar Ahmedi)

Muhamed Muteveli Esh-Shaëravi

Përktheu: Dr. Musli Vërbani

Shkëputur nga “Fetva”

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s