Shkopi interesant

Shkopi interesant

Një njeri nga beni israilët ia kërkoi një beni israilit tjetër 1000 dinarë.

Ai i thotë:

– Sillmi dy dëshmitarë le të dëshmojnë.

Ai i thotë:

– A mjafton që vetëm Allahu të jetë dëshmitar.

Ai i thotë:

– Sillma hipotekën.

Ai i thotë:

– Mjafton që Allahu të jetë garantues.

I thotë:

– Të vërtetën e the – dhe ia jep dinarët për një afat të caktuar.

Kaloi në anën tjetër të detit, kreu punën me to.

Kur erdh afati, kërkoi anije për t’ia çuar në afatin e caktuar, mirëpo anije nuk kishte. Atëherë e merr një dërrasë, e shpon dhe i fut brenda 1000 dinarë dhe letrën (të shkruar) prej filanit te filani. E mbylli mirë e tha:

– O Zoti im! Ti e di kur i kam marrë borxh prej filanit 1000 dinarë, i cili kërkoi garantim, e unë i thashë që garantues të jesh Ti o Zoti im, dhe ai u pajtua për këtë. Ai më kërkoi dëshmitarë, unë i thashë mjafton që dëshmitar të jesh Ti o Zoti im, dhe ai u pajtua me këtë. Mirëpo unë u mundova të gjej anije për t’ia larë borxhin, por nuk gjeta, për këtë arsye po i dorëzoj tek Ti – dhe e hodhi në det”.

E përcolli deri sa u largua, dhe përfundimisht nuk gjeti anije.

Në anën tjetër, njeriu të cilit i kishte marrë borxh, shikon mos ka ardhur ndonjë anije duke pritur kthimin e borxhit.

Por, e sheh vetëm një shkop, në brendinë e të cilit ishte malli.

Duke tubuar dru për familjen e tij dhe duke i thyer (çarë drutë) i gjeti 1000 dinarët dhe letrën.

Pas një kohe vjen borxhmarrësi me 1000 dinarë tjera dhe i thotë:

– Për Zotin, pandërprerë kam kërkuar anije për të ardhur dhe për të t’i sjellë të hollat, mirëpo ishte e pamundur. Deri sa sot e takova një anije dhe erdha.

Ai i thotë:

– Vallë mos më ke dërguar mua diçka?

Tha:

– Të tregova se nuk kam mundur të gjej anije deri sot.

I tha:

– Zoti e ka la borxhin në vend tëndin, i cili e ka dërguar shkopin (me të holla). E ti me 1000 dinarët tjera vepro si të duash në rrugë të hajrit.

Dr. Musli Vërbani

“365 tregime për fëmijën tuaj brenda 12 muajve të vitit”

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s