Gjykimi i drejtë

Gjykimi i drejtë

Një njeri e bleu nga njëri një pronë të tokës.

Në atë pronë, më vonë gjen një qese me ari.

Shkon e i thotë pronarit të mëhershëm:

– Merre arin, se unë nga ti kam blerë tokën, e jo arin.

Pronari i tokës i thotë:

– Unë ta kam shitur tokën me tërë atë që është në të.

Shkuan te një njeri, gjykatës, për të gjykuar mes tyre.

Gjykatësi i tyre u thotë:

– A keni fëmijë?

Njëri thotë:

– Kam një djalë.

Tjetri thotë:

– Kam një vajzë.

Atëherë gjykatësi u thotë:

– Martoni fëmijët tuaj mes veti, pra djalin me vajzën,

dhe arin le ta trashëgojnë ata.

Dr. Musli Vërbani

“365 tregime për fëmijën tuaj brenda 12 muajve të vitit”

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s