ZEKATI DHE ZHVILLIMI – SHTIMI I PASURISË

ZEKATI DHE ZHVILLIMI – SHTIMI I PASURISË

Si mundet me qenë zekati shtim i pasurisë, kurse zekati është dhënie, e dhëna e pakëson pasurinë e dhënësit. E si mundet me qenë pastrim i pasurisë?

Përgjigje: Shejh Shaëraviju thotë:

Zekati është shtim dhe pastrim. Është pastrim sepse zekat- pranuesi është i dobët, e sheh atë i cili është më i fuqishëm se vet. Atëherë atij i nxiten ndjenjat e tij dhe fillon urrejtja, xhelozia dhe zemërimi mbi ta, mirëpo kur ta sheh se njeriu të cilit Zoti i ka dhënë begati, pastaj prej asaj begatie ai e zgjat dorën dhe jep, ai në vete thotë: begatia e këtij njeriu më ndihmoj mua, kështu që ai e pastron zemrën nga zemërimi dhe urrejtja.

Zekati është shtim, sepse kur i pasuri i jep pasuri, ai veç e ka zhvillu aktivitetin e jetës me atë pasuri, po ashtu ai tregohet se është i barabartë me shoqërinë në besim, sepse ai nuk e sheh perspektivën me vëllezërit besimtarë përreth.

Pra atë nuk e preokupojnë ngjarjet e jetës, e përderisa me të jetojnë vëllezërit e tij besimtarë. E mira të tjerët është kënaqësi për të. Shtimi i pasurisë realizohet me burrërinë e tij, me fuqinë e tij dhe personalitetin e tij.

Mirëpo, nëse njerëzit tërhiqen nga ai, ai ballafaqohet me jetën e tij me vetën e tij, sepse ai atëherë jeton i vetmuar… dhe i vetmuar nuk mund ta arrijë shtimin e pasurisë të cilën e kërkon, dhe nuk ka shpresë dhe lumturi në jetën e tij.

Muhamed Muteveli Esh-Shaëravi

Përktheu: Dr. Musli Vërbani

Shkëputur nga “Fetva”

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s