VLERA E XHEMATIT

VLERA E XHEMATIT

Në jetën islame xhemati ka vlerë të madhe. Adhurimi me xhematë është më i vlefshëm te Allahu se ai i vetëm. Dhe derisa sa Musa a.s. i ka thënë Hidrit:

“Nëse dëshiron Allahu do të jem durimtar.” Ai nuk ka mundur të durojë, sepse ka thënënë njëjës “durimtar”. Ndërsa, ne shohim se Ismaili, kur ka qenë në pyetje për t’u bërë kurban, i ka thënë babës së tij: Nëse do Allahu do të jem prej durimtarëve”. Për këtë arsye ai veç ka duruar. Sepse ka thënë në shumës “prej durimtarëve” . Kjo na tregon qartë vlerën e shumësit xhematit.

Për këtë çështje Shejh Shaëraviju na tregon se në namaz; kur ta këndojmë suretul “fatihan”, themi: Vetëm ty të adhurojmë dhe vetëm prej teje ndihmë kërkojmë”. Pra muslimani thotë për vete dhe për tjetrin, edhe tjetri thotë për veten dhe për tjetrin, e kështu me radhë …

Ti ndoshta nuk je i kënaqur dhe nuk të pushon zemra për punën tënde që e ke kryer te Allahu, mirëpo nëse është me xhematë, atëherë është e mundur që prej gjithë asaj mase, ndonjërit nga robërit t’iu pranohet te Allahu. E ti nëse iu ke bashkangjitur atyre me adhurim e lutje, atëherë kur Allahu t’ia pranojë xhematit në tërësi, ti veç je në mesin e atij xhemati …

Muhamed Muteveli Esh-Shaëravi

Përktheu: Dr. Musli Vërbani

Shkëputur nga “Fetva”

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s