Si bëhet falja e namazit

Si bëhet falja e namazit

Ebu Jusufi r.a. ishte njëri nga nxënësit më të njohur të imam Ebu Hanifes.

Dëgjoi për një djalë që quhej Hatim el-Esam, i cili fliste në xhami për asketizmin.

Ebu Jusufi i mori nxënësit e tij dhe u tha:

– Ejani ta pyesim, e nëse vërtetë na përgjigjet, atëherë të ulemi dhe të përfitojmë prej tij.

Hyri në xhami dhe e pyeti:

– O djalosh, na trego për namazin?

Hatimi ia ktheu:

– Për rregullat apo për formën?

Ebu Jusufi u çudit dhe tha:

– I bëmë një pyetje, ndërsa ai e ndau në dy! Atëherë më trego për rregullat.

Hatimi ia ktheu:

Ngrihem me urdhrin e Allahut,

eci me frikën ndaj Allahut.

Hyj në namaz me nijet të pastër,

marr “tekbir” me madhërinë e Tij.

Lexoj Kur’an me përpikëri dhe vëmendje të plotë.

Bie në ruku i përulur,

bie në sexhde i nënshtruar,

ulem plotësisht në uljen e fundit,

jap selam me nijet,

dhe e përfundoj namazin me sinqeritet të pastër ndaj Allahut.

Pastaj i kthehem vetvetes me frikë se a thua Allahu a më ka pranuar namazin tim. Dhe i ruaj kohët e namazit deri në vdekje.

Atëherë Asam bin Jusufi i thotë:

“Vazhdo se ti namazin e fal të plotë”.

Dr. Musli Vërbani

“365 tregime për fëmijën tuaj brenda 12 muajve të vitit”

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s