Mjegulla dhe kopshtari

Mjegulla dhe kopshtari

Një njeri po kalonte në periferi të një vendbanimi,

dëgjon një zë mbi re: – Ujite bahçen (arën) e filanit.

Kur nga ai moment retë e ndryshuan drejtimin dhe shkuan mbi atë arë dhe zbrazën shi, e cila ishte një kodër me rrasa.

Kur e sheh se, në atë vend ku binte shiu mblidhej uji dhe formohej përroskë, ai e përcolli ujin.

Kur e sheh se një njeri qëndronte në atë arë, e cila kishte ujë të mjaftueshëm nga çdo anë.

E pyet: – O rob i Allahut! Po si e keni emrin?

I përgjigjet – Filan – (e tha) emrin, të cilën e kishte dëgjuar nga zëri mbi re.

Pastaj ky e pyet: – Po pse po më pyet për emrin tim?

Ai i thotë: – Kam dëgjuar një zë mbi re, i cili thoshte:

– Ujite bahçen (arën) e filanit – emrin të cilin e paskeni ju.

Pasi është puna kështu atëherë po të tregoj:

Unë 1/3 e produkteve e jap sadaka,

me 1/3 e ushqej veten dhe familjen,

ndërsa 1/3 e kthej prapë për punimin (mbjelljen) e arës.

Dr. Musli Vërbani

“365 tregime për fëmijën tuaj brenda 12 muajve të vitit”

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s