PROKLAMIMI

PROKLAMIMI

Çka është proklamimi dhe cili është rreziku i tij në shoqëri?

I nderuari imami Shejh Muhamed Muteveli Shaëraviju thotë: Proklamimi është: zhvleftësimi i punës për shkak se nuk paguhet për atë që e ka punuar. Proklamuesi hulumton shpërblimin jomeritor, ai mund të kënaqet vetëm me një fjalë të njeriut tjetër, ndikimi në të është i cekët, e kjo është si rezultat sepse atij nuk i shoqërohet shpërblimi i madh i punës të cilën e ka premtuar Allahu. Ai gjithnjë hulumton pjekjen e të keqes me shpejtësi, dhe shpërblimin e punës me shpejtësi p.sh. Largimin e vetës së tij për të mos përngjajë se është fetar ose me pas respekt dhe pozitë të dalluar tek njerëzit. Kjo është një shpërblim simbolik dhe i dobët në krahasim me shpërblimin e përgjithmonshëm të cilën e ka parapa Allahu për robërit e tij të sinqertë.

Esenca e proklamimit është: mendjelehtësia në përcaktimin e shpërblimit. Sipas sheriatit proklamuesi është besimtarë sepse Zoti i Lartmadhëruar në Kur’an thotë: “Proklamohen para njerëzve, dhe Allahun e përmendim vetëm pak”.(EN-NISA, 142)

Muhamed Muteveli Esh-Shaëravi

Përktheu: Dr. Musli Vërbani

Shkëputur nga “Fetva”

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s