MJEKIMI

MJEKIMI

Një beduin e ka pyetur të Dërguarin e Allahut s.a.v.s. o i Dërguar i Allahut: A të shërohemi?

Përgjigje: Po, sepse Allahu nuk ka zbrit sëmundje, e të mos e ketë zbritën shërimin, e mëson (e gjen) ai që mëson, dhe nuk e (gjen) e mëson ai i cili nuk mëson.

(Ahmedi)

Në Sunen: Beduinët kanë pyetur: O Dërguar i Allahut: A të shërohemi?

Është përgjigjur: Po, o ju robër të Allahut shërohuni, se vërtet Allahu nuk ka lënë sëmundje pa e pasur shërimin (ilaçin) përpos vdekjes (e cila nuk ka shërim).

Është pyetur s.a.v.s.:

Si është puna me ilaçet që shërohemi në rukjet që shërohemi, dhe me preventivat që nuk lejojm të sëmureni, a mos është kundërshtim me kaderin e Allahut?

Është përgjigjur: Po mu ajo është kaderi i Allahut.

Është pyetur i Dërguari i Allahut s.a.v.s. a ndikon pozitivisht mjekimi në sëmundje?

Është përgjigjur: Pse a mos Allahu i Lartmadhëruar ka zbritur sëmundje në tokë e të mos ketë zbritur mjekim (ilaçin) e shërimit të asaj sëmundje.(Ahmedi)

Muhamed Muteveli Esh-Shaëravi

Përktheu: Dr. Musli Vërbani

Shkëputur nga “Fetva”

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s