SUFEHATË-MENDJELEHTËT

SUFEHATË-MENDJELEHTËT

Zoti i Lartmadhëruar thotë: Dhe nëse u thuhet atyre besoni ashtu siç kanë besuar njerëzit (tjerë)? Thonë: A të besojmë ashtu siç kanë besuar mendjelehtët ? Përkundra, pra ata janë me të vërtet ato mendjelehtët por nuk e dinë.

Cili është kuptimi i fjalës Sefijh – Mendjelehtë?

Shejh Shaëraviju thotë:

Sefhe do të thotë mendjelehtësi pra do të thotë paaftësi për t’i kuptuar çështjet.

Mirëpo, kush është Sefijh-mendjelehtë: Ai i cili beson në Zotin e tij apo ai i cili nuk beson?

Pra… Nëse ju besoni (mendoni) se ato janë mendjelehtët, pse atëherë kërkoni prej vetvetes suaj që të besoni e të bëheni mendjelehtë? Edhe kjo është mendjelehtësi . . . edhe kjo është kundër argument për ta.

Muhamed Muteveli Esh-Shaëravi

Përktheu: Dr. Musli Vërbani

Shkëputur nga “Fetva”

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s