Mësuesi i mençur

Mësuesi i mençur

Ishte një mësues i mençur.

Ai i kishte katër nxënës.

Ai i mori katër molla dhe i shpërndau në katër nxënës dhe u tha:

– Merrini mollët dhe shkoni hajeni mollën në ndonjë vend ku nuk ju sheh askush.

– I pari shkoi dhe e ngrëni mollën nën shtrat.

– I dyti shkoi dhe e ngrëni mollën pas dollapit.

– I treti shkoi në dhomë dhe e mbylli derën me çelës dhe e ngrëni i vetmuar në dhomë.

– I katërti u kthye me mollë në dorë dhe i tha mësuesit: Nuk munda të gjej vend ku nuk më sheh askush, sepse Allahu më sheh gjithkund.

– Mësuesi e falënderoi nxënësin dhe e shpërbleu për provimin e dhënë dhe u tha nxënësve tjerë:

– Ju kam thënë që ta hani mollën ku nuk ju sheh askush. Po pse nuk e ditët se Allahu ju sheh juve gjithmonë, në çdo kohë dhe në çdo vend?

Dr. Musli Vërbani

“365 tregime për fëmijën tuaj brenda 12 muajve të vitit”

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s