Haxhi dhe ligjërata lamtumirëse

Haxhi dhe ligjërata lamtumirëse

Muhamedi a.s. prej jetimit arriti të bëhej prijës i të gjitha fiseve arabe.

Prej të vetmuarit arriti të bëhej më i dashuri i të gjithë njerëzve.

Prej të varfrit arriti të bëhej kujdestar i të gjithëve.

Me dëshirën e Allahut arriti të përjetojë triumfin e punës së tij.

Në vitin e dhjetë të hixhretit qëndroi në kodrën Arafat.

Në Arafat rreth tij ishin grumbulluar njëqind mijë muslimanë për të kryer së bashku haxhillëkun.

Në haxhillëkun e fundit Muhamedi a.s. mbajti një fjalim ku tha:

“O njerëz.

Kjo shtëpi është e shenjtë.

Ky vend është i shenjtë.

Edhe gjaku është i shenjtë.

Kujdes, mos lejoni gjakderdhje se gjakderdhja është e ndaluar.

O njerëz.

Unë jam pejgamberi i fundit i Zotit, pas meje kurrë nuk do të ketë pejgamber, prandaj:

Faleni namazin.

Agjërojeni muajin e ramazanit.

Jepeni zekatin dhe kryejeni haxhillëkun.

Dëgjojini dhe respektojini prijësit tuaj – ua garantoj xhenetin.

Pasi e përfundoi ligjëratën zbriti ajeti kur’anor:

“Sot jua plotësova fenë tuaj, jua plotësova juve të gjitha të mirat, Jam i kënaqur që fe për juve vendosa Islamin”.

Dr. Musli Vërbani

“365 tregime për fëmijën tuaj brenda 12 muajve të vitit”

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s