FEMRA DHE XHIHADI NË RRUGËN E ALLAHUT

FEMRA DHE XHIHADI NË RRUGËN E ALLAHUT

A e ka për obligim femra me dalë me luftua në rrugë të Allahut.

Përgjigje:

Përderisa njerëzit luftojnë në rrugë të Allahut është e patjetërsueshme, pa pasur të vrarë, të plagosur e të lënduar në betejë.

Në luftë ka vend për të qenë edhe femra sepse kushtet nuk lejojnë që ajo me qenë indiferent kur të sheh se si tjerët vriten në rrugë të Allahut, si derdhet gjaku i muslimanëve si masakrohen apo torturohen, e pastaj ajo mendon për çështjet të cilat janë për mashkullin dhe çështjet të cilat janë për femrën .

Për këtë arsye i Dërguari i Allahut s.a.v.s në çdo luftë ku ka marr pjesë aty ka pasur edhe gra.

Zonja Umijete Bint Kajs pas kësaj ajo e ka vesh uniformën e luftës dhe e ka mbajtur gjatë tërë jetës, kur ka vdekur ka lënë vasiet me u varros me të, gjë që e cila ka ndodhë.

Pra, kjo është një çështje e cila paraqitet në dy raste specifike: në Haxh dhe në luftë në rrugë të Allahut.

Në Haxh njerëzit i luten Zotit të tyre, dhe mëkatet e mëparshme në tërësi u falen. Për këtë nuk dyshoj se ndokush të ketë mendim tjetër pos ajo që duhet të jetë.

Në luftë në rrugë të Allahut, në fushëbetejë ku gjaku derdhet, njerëzit vriten, gjymtyrët humben, zemrat digjen.

E kush është ai i cili mendon që ajo të mos merr pjesë.

Muhamed Muteveli Esh-Shaëravi

Përktheu: Dr. Musli Vërbani

Shkëputur nga “Fetva”

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s