EPSHI I KAFSHËS

EPSHI I KAFSHËS

Te intelektualët dhe te jointelektualët, dhe te njerëzit në përgjithësi paraqitej nevoja e të njohurit të kontaktit seksual te kafshët, dhe sundimi i epshit të tyre. Duke krahasua njeriun me epshin e kafshës. Ndoshta kjo është se kur epshi e sundon trupin dhe i dirigjon pjesët e tij atëherë logjika (mendja) humbet dhe depërton shejtani, kështu që njeriu zbret në shkallën e kafshëve që do të thotë se ai funksionon vetëm nëpërmjet të indikacionit të epshit, apo vetëm reflektim i epshit ashtu siç thonë edhe mjekët.

Mirëpo Imami i nderuar Shejh Shaëraviju këtë çështje e shpjegon nga një kënd tjetër ku thotë: Instikti i epshit të kafshës është për ta ruajtur llojin. Pra është ndjenjë vetëm për ta ruajtur llojin, ajo është e patjetërsueshme që do të thotë epshi vetëm e kryen detyrën e tij.

Kur mashkullori bashkohet me vezorin në embrion fryhet dhe femra jetë shtatzënë (barsë), pra sikurse të fryrit do të thotë unë jam ajo që barroj.

Muhamed Muteveli Esh-Shaëravi

Përktheu: Dr. Musli Vërbani

Shkëputur nga “Fetva”

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s