Rinia e Muhamedit a.s.

Rinia e Muhamedit a.s.

Muhamedi a.s. prej fëmijërisë kaloi në moshën e rinisë dhe pjekurisë.

Filloi të punojë.

Në fillim si bari e me vonë si tregtarë.

Hatixheja ishte grua fisnike, kurejshe, ishte e pasur dhe merrej me tregti.

Shumë dëshironin të martoheshin me Hatixhen, mirëpo ajo kishte refuzuar. Dhe ishte pajtuar me fatin e saj si e pasur dhe tregtare.

Ajo e kishte një punëtor që quhej Mejser, të cilin e dërgonte në Siri për tregti. Mirëpo i nevojitej edhe një punëtor.

Ebu Talibi ia dërgoi Muhamedin a.s. për punëtor të ri.

Muhamedi a.s. ishte i mençur, i drejtë dhe punëtor i mirë.

Hatixheja me Muhamedin a.s. fitoi profit të mirë, çka nuk e kishte fituar më parë. Hatixheja filloi të mendojë.

Muhamedi a.s. ishte:

– më i dalluari prej kurejshëve,

– më fisniku,

– më besniku,

– më i moralshmi,

– më i edukuari,

– më i popullarizuari.

Atëherë me vete tha, është mirë të martohem me Muhamedin a.s.

Hatixheja për ndërmjetësuese e dërgoi Nefisen e cila ishte e mençur.

Ajo i ofroi Muhamedit a.s. martesë me Hatixhen, dhe ai pranoi.

Më vonë u bë fejesa dhe martesa dhe çifti i ri filloi jetën e re, të çiltër dhe pa brenga.

Dr. Musli Vërbani

“365 tregime për fëmijën tuaj brenda 12 muajve të vitit”

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s