Martesa e Abdullahut me Eminen

Martesa e Abdullahut me Eminen

Abdullahu ishte djalë i ri.

Ai ishte i pashëm, trim dhe kishte virtyte të mira.

Shumë vajza kishin dëshirë të martoheshin me të.

Përpos virtyteve të mira, ai në fytyrë kishte edhe dritën e Muhamedit a.s.

Baba i tij Abdul Mutalibi, për Abdullahun e zgjodhi vajzën fisnike Eminen.

Eminja ishte e bija e Vehbit.

Pasi u martua Abdullahu me Eminen, drita e Muhamedit a.s. kaloi prej Abdullahut në Eminen.

Emineja mbeti shtatzënë.

Pasi kaluan tre muaj kur ajo ishte shtatzënë, i vdes burri.

Emineja jetonte me mall e me shpresë duke e pritur lindjen e fëmijës.

Ishte mëngjes. Ditë e martë, 12 Rebul Evel, viti 571, Emineja lindi djalë.

Emineja u gëzua pa masë.      

Shërbëtori me të shpejtë shkoi te AbdulMutalibi duke e lajmëruar se Eminja ka lindur djalë.

Shërbëtori i thotë: – Gëzohu se Eminja ka lindur djalë.

AbdulMutalibi u gëzua shumë. I ftoi kurejshit dhe i pyeti se si ta quante djalin.

Secili propozonte emër çka nuk i përshtatej.

AbdulMutalibi vetëm tundte kokën dhe nuk e pranonte.

Në një moment dëgjon një zë:

– Emëroje Muhamed, emëroje Muhamed!

Emëroje Muhamed sepse ky djalë do te jetë i lavdëruar gjithmonë.

Do të lavdërohet dhe do të falënderohet prej gjithë popujve.

AbdulMutalibi pa hamendje u tha të gjithëve, kjo foshnje e ka emrin Muhamed.

Kur lindi Muhamedi a.s. shtëpia e Emines u mbush me dritë nga të gjitha anët. Trupi i tij shkëlqente.

Ra në sexhde, iu përkul ZOTIT, ndërsa drita rrezonte nga të gjitha anët.

Dr. Musli Vërbani

“365 tregime për fëmijën tuaj brenda 12 muajve të vitit”

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s