Fillimi i zbritjes së Kur’anit

Fillimi i zbritjes së Kur’anit

Muhamedi a.s. kishte dëshirë ta shikonte qiellin,

kishte dëshirë ta shikonte natyrën, gjelbërimin dhe

kishte dëshirë të mendonte për krijimin e tyre.

Shikonte, vështronte, dhe e kuptonte se harmonia në gjithësi është vepër e një Krijuesi absolut.

Vështronte, mendonte dhe e kuptonte se harmonia në gjithësi është vepër e një Krijuesi absolut.

E ai Krijues absolut është Allahu.

Muhamedi a.s. nuk i donte zotat të cilët i adhuronin arabët.

Për këtë arsye vetmohej në shpellën “Hira” që të mendojë dhe të qetësohej shpirtërisht.

Një ditë, në muajin Ramazan, gjegjësisht në natën e Lejletul Kadrit, deri sa ishte në shpellën Hira, i vjen meleku Xhibril, e shtrëngon Muhamedin a.s. e i thotë:

– Lexo!

Muhamedi a.s. i tha:

– Nuk di të lexoj.

Xhibrili i thotë përsëri:

– Lexo!

Iu përgjigj Muhamedi a.s.:

– Nuk di të lexoj.

Xhibrili në fund i thotë:

“Lexo në emër të Zotit tënd i cili ka krijuar,

ka krijuar njeriun nga gjaku i ngjizur.

Lexo – Zoti yt është më fisniku.

Ai ka mësuar (njeriun) të përdorë lapsin.

Ai ka mësuar njeriun çka nuk ka ditur e nuk di.”

Kështu filloi zbritja e Kur’anit.

“IKRE BISMI RABBIKE EL-LEDHI HALEKE

HALEKAL INSANE MIN ALEKE

IKRE VE RABBUKEL EKREM

EL-LEDHI AL-LEME BIL KALEM

AL-LEMEL INSANE MA LEM JEALEM.”

Dr. Musli Vërbani

“365 tregime për fëmijën tuaj brenda 12 muajve të vitit”

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s