Ejubi a.s.

Ejubi a.s.

Ejubi a.s. ka jetuar në Siri.

Ishte i njohur si bamirës.

E kryente premtimin.

Vazhdimisht e falënderonte Allahun.

Ejubi a.s ishte durimtar i vërtetë.

Zoti i madhëruar i kishte dhënë shumë fëmijë dhe pasuri.

E falënderonte Zotin dhe i bënte sexhde vetëm Atij.

Pas një kohe ra në një sprovë të vërtetë.

I vdiqën fëmijët.

I humbi pasuria.

U dobësua, u sëmur shumë.

I mbeti shëndoshë vetëm zemra dhe gjuha.

Ejubi a.s. e kishte zemrën të mbushur me Iman.

Gjuha e tij e falënderonte Zotin pandërprerë.

Gruaja e tij i tha:

– Pse nuk e lutë Zotin që të ta kthej shëndetin?

Ejubi a.s. e pyeti:

– Sa vite jam i sëmurë?

Gruaja i përgjigjet:

– Shtatë vjet.

Atëherë Ejubi a.s. tha:

– Shtatëdhjetë vite kam qenë i shëndoshë e tani shtatë vjet jam i sëmurë.

Kam turp ta lus Zotin për këtë kohë kaq të shkurtë.

Dr. Musli Vërbani

“365 tregime për fëmijën tuaj brenda 12 muajve të vitit”

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s