Sprovimi për luftë

Sprovimi për luftë

Taluti ishte komandant i ushtrisë së Beni Israilëve.

U nis për në Palestinë.

Për të shkuar atje duhej të kalonte nëpër shkretëtirë.

Ushtria ishte e lodhur.

Ushtria ishte e etur për ujë.

Kaluan pranë një lumi.

Taluti u tha:

– Zoti do të ju sprovojë me këtë lum.

Kush pi shumë ujë, nuk do të jetë në radhët e ushtrisë sime.

Kush pi ujë vetëm aq sa kapë grushti, ai do të jetë në radhët e ushtrisë sime.

Shumica pinë shumë ujë.

Pakica pinë ujë aq sa ishte e nevojshme.

Taluti mori këtë ushtri të vogël dhe u nis për luftë.

E dinte se ushtria e vogël dhe guximtare fiton ndaj ushtrisë së madhe joguximtare.

Dr. Musli Vërbani

“365 tregime për fëmijën tuaj brenda 12 muajve të vitit”

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s