Pejgamberia e Is’hakut a.s.

Pejgamberia e Is’hakut a.s.

Is’haku është djali i dytë i Ibrahimit a.s.

Nëna e Is’hakut është Sara.

Is’haku u rrit në duart e të atit, Ibrahimit a.s.

Në atmosferën e mrekullueshme të shpalljes.

Nën flladet e vizitave të Melekëve e bekimeve të tyre.

Dituria hyjnore ishin formuar më së miri te ai që në moshë të vogël.

Logjika e gjykimi i saktë ishin formuar më së miri te ai që në moshë të vogël.

Edukata nga i ati e kishin formuar më së miri karakterin e tij të mrekullueshëm.

Kur Is’haku u rrit e ishte tashmë i aftë për të përballuar këtë mision

edhe atij iu dha detyra e shenjtë e Pejgamberit.

Is’haku a.s. pa u lodhur ftoi njerëzit drejt mirësisë e besimit.

Pa u zmbrapsur ftoi njerëzit drejt mirësisë e besimit.

Pa pushuar kurrë, shpjegoi fjalën e Zotit e rrugën e Tij.

Ftoi njerëzit drejt mirësisë e besimit.

Eci i bindur në rrugën e babait, të cilin Zoti e kishte zgjedhur Pejgamber.

Eci i bindur në rrugën e të vëllait, të cilin Zoti e kishte graduar me titullin Pejgamber.

Ibrahimi, Ismaili dhe Is’haku, që të tre ishin Pejgamber.

Dr. Musli Vërbani

“365 tregime për fëmijën tuaj brenda 12 muajve të vitit”

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s