Ibrahimi a.s. me mbretin

Ibrahimi a.s. me mbretin

Nemrudi ishte mbret kriminel.

E konsideronte veten Zot.

Nemrudi mendonte se mbretëria është gjithçka.

Një ditë Nemrudi i tha Ibrahimit:

– Kush është Zoti yt?

Ibrahimi a.s. tha:

– Zoti im është Ai i cili ngjallë çdo gjë dhe i bën të vdesin gjallesat.

Nemrudi tha:

– Unë i ngjalli dhe i bëj të vdesin.

Nemrudi kishte dy njerëz të burgosur, njërin e dënoi me vdekje dhe tjetrin e liroi.

Ibrahimi tha:

– Vërtet Zoti e sjell diellin nga lindja, ndërsa ti nëse mundesh sille nga perëndimi.

Atëherë Nemrudi mbeti me gojë të hapur.

Zoti i madhëruar e dënoi Nemrudin, ashtu që ia dërgoi një mizë e cila i hyri në vesh.

Ajo mizë ditë e natë i lëvizte derisa nuk mund të flinte as ditën e as natën, as nuk mund të pushonte deri sa e rroku çmenduria.

Nemrudi u tha bashkëpunëtorëve që t’ia heqin kokën dhe t’ia vendosin një kokë prej arit.

Ata i thanë:

– Po ti atëherë do të vdesësh.

Nemrudi me çmendurinë e tij tha:

– Po a vdes Zoti?!

Kështu ia ndërtuan një kokë prej arit, ia sollën, ia prenë kokën dhe vdiq.

Zotit nuk mund t’i shpëtojnë pabesimtarët.

Dr. Musli Vërbani

“365 tregime për fëmijën tuaj brenda 12 muajve të vitit”

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s