DËNIMI NË VARR PËR TË PËRMBYTURIT NË UJË, TË DJEGURIN DHE TË COPËTUARIN (TË CILËT NUK VARROSEN)

DËNIMI NË VARR PËR TË PËRMBYTURIT NË UJË, TË DJEGURIN DHE TË COPËTUARIN (TË CILËT NUK VARROSEN)

A dënohet në varr i përmbyturi në ujë, i djeguri, i copëtuari të cilën e han egërsira dhe ia shpërndajnë pjesët e trupit?

Përgjigje: Po, jep përgjigje në varr me të gjitha pjesët e tij, Zoti i Lartmadhëruar në Kur’anin fisnik ka thënë: “Ne veç e kemi ditur sa dhe çka prej tyre pakëson dhe tretë toka, dhe te Ne është libri i sigurt dhe i ruajtur.”

Është pyetur i Dërguari i Allahut s.a.v.s.: O i Dërguari i Allahut: Si do të na tuboj Zoti ynë pasi që të na bartin erërat pjesët tona dhe të hajn egërsirat prej trupave tonë?

Muhamedi a.s. është përgjigj: “Po ju tregoj se kjo është e gjithë në kompetencën e Allahut. E tërë toka shikohet (kontrollohet) nga qielli dhe ajo është si copëz e lagur dhe i thuhet: Mos gjallëro fare, pastaj Allahu i thotë qiellit, nuk të kanë mbetur vetëm pak ditë, pastaj Allahu e kontrollon atë dhe ajo është si një gllënjkë (pikë uji). Për Zotin, Ai ka mundësi të ju tubojë prej uji, ashtu siç i tubon bimët në tokë”.(E ka regjistruar Ahmedi)

Muhamed Muteveli Esh-Shaëravi

Përktheu: Dr. Musli Vërbani

Shkëputur nga “Fetva”

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s