Tregueshmëria e përgjithësuesit

Dr. Musli Vërbani

Tregueshmëria e përgjithësuesit

 

Forma e përgjithësuesit përdoret për gjithëpërfshirje dhe përmbledhje të të gjitha njësive.

 

Përgjithësuesi i mbetur prej përgjithësimit tregon për të gjitha njësitë dhe ligjësimi është se përgjithësuesi vepron te të gjitha njësitë që i përkasin asaj, përderisa nuk tregon për specifikimin e tij.

 

Përgjithësuesi i posaçëm tregon atë se çka ka mbetur prej individëve pas specifikimit, në bazë të hamendjes, e jo në formë të prerë, sepse, në shumicën e rasteve, në argumentimin e specifikimit duhet që të jetë e arsyetuar, e ky arsyetim mund të jetë real në individë tjerë prej asaj çka ka mbetur pas specifikimit, e për shkak të ekzistimit të kësaj mundësie, atëherë çka të jetë prej përgjithësuesit nuk tregon në formë të prerë, por në formë jo të prerë.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s