Shumësi mbështetës dhe shumësi

Dr. Musli Vërbani


 

Shumësi mbështetës dhe shumësi

 

Nëse Ligjvënësi e ndërlidh kërkesën me shumësin mbështetës dhe shumësin si p.sh.: “Merr prej pasurisë së tyre sadaka”, e ka shtuar fjalën “pasuri”, e cila është fjalë për shumësin e ngarkuar, e ajo është shumicë.

A do të thotë se duhet marrë tërë pasurinë e tyre apo një pjesë të tyre?

Këtu nuk ka përgjithësues dhe se mjafton që të merret sadakaja prej një lloji të pasurisë prej të gjitha llojeve të pasurisë.

Argument për këtë është përdorimi i kësaj forme vazhdimisht në Kur’an.

Në ajetin e lartpërmendur:

Merret prej pasurisë së çdo të ngarkuari, jo prej çdo pasurie, sepse këtë e ka treguar tradita dhe është arritur Ixhmai se në ajetin: “Merr prej pasurisë së tyre” qëllimi është prej të gjitha llojeve, e jo çdo personi.

 

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s