Fjala në kuptim të drejtë dhe përcaktimi i përgjithësuesit

Dr. Musli Vërbani


 

 Fjala në kuptim të drejtë dhe përcaktimi i përgjithësuesit

 

Nuk ka kurrfarë dyshimi se nëse argumenti i cili tregon për përcaktimin e njërës prej çështjeve të arsyeshme për përcaktim tregon atë përcaktim si p.sh.:

 

Kur Zoti i Lartmadhëruar ka thënë:

“Ju është ndaluar juve cofëtina”.

 

Ajeti ka të bëjë me “ndalimin e ushqimit (cofëtinës)”, pra, do të thotë: Ju është ndaluar ushqimi i cofëtinës.

 

Kur Zoti i Lartmadhëruar ka thënë:

“Ju janë të ndaluara juve nënat e juaja”.

Ajeti ndalon marrëdhëniet intime (me nënat), sepse fjala përcaktohet, e papërcaktuara është e barabartë me të shprehurën.

 

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s