A u jepet zekati familjarëve në nevojë?

Muhamed Muteveli Esh-Shaëravi

Përktheu: Dr. Musli Vërbani

Shkëputur nga “Fetva”

 

A u jepet zekati familjarëve në nevojë?

 

Përgjigje: Zekati, për familjarët për të cilët e ke obligim me u përkujdesur, nuk konsiderohet zekat, po ashtu nuk konsiderohet zekat për të ngritur standardin e të afërmit. Po ashtu është e ndaluar me e rezervuar dhe me e bllokuar zekatin për një kohë të caktuar, ashtu siç veprojnë disa.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s