Llojet e tejemumit

Dr. Musli Vërbani

Llojet e tejemumit

 

Llojet e tejemumit janë tri:


1. Tejemumi farz.
Tejemumi është farz kur gusuli apo abdesti merret për t’i falur
namazet ose me i krye farzet tjera.


2. Tejemumi mendub.
Tejemumi mendub është kur personi dëshiron me falë namaze
nafile dhe nuk posedon ujë, namazi nafile nuk është farz por mendub,
për këtë arsye edhe tejemumi është mendub sepse nëse nuk falet namazi
nafile personi nuk dënohet, por nëse falë shpërblehet.


3. Tejemumi vaxhib.
Tavafi është vaxhib jo farz, për këtë arsye edhe tejemumi për
kryerjen e tavafit është vaxhib.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s