Dëshmia e Lisit

Dëshmia e Lisit

Një ditë i Dërguari i Allahut ishte duke udhëtuar.

Takoi një njeri i cili jetonte në bjeshkë.

Muhamedi a.s. e pyeti:

– Ku po shkon?

Njeriu i tha:

– Te familja ime.

Pejgamberi a.s. i tha atij njeriu:

– A do një të mirë?

Njeriu pyeti:

– Çfarë është ajo e mirë?

Pejgamberi a.s. tha:

Të dëshmosh se nuk ka të adhuruar tjetër me meritë pos Allahut një e të pashoq

dhe se unë jam rob dhe i dërguari i Tij.

Njeriu pyeti përsëri:

– Kush dëshmon për këtë që e thua ti?

I Dërguari i Allahut tha:

– Për këtë dëshmon ky lis i cili gjendet afër ne të dyve.

Pejgamberi a.s. e thirr lisin.

Lisi u afrua duke e shqyer tokën derisa u ndal para Muhamedit a.s.

Pejgamberi kërkoi nga lisi që të dëshmojë tri herë se:

Nuk ka Zot tjetër pos Allahut dhe se Muhamedi është rob dhe i dërguari i Tij.

Pasi dëshmoi për këtë, lisi u kthye tek vendi ku ishte më parë.

Njeriu u çudit për këtë që pa dhe besoi në Allahun dhe Pejgamberin a.s.

Pasi e pranoi Islamin shkoi tek populli i vet t’i thërras në islam.

Dr. Musli Vërbani

“365 tregime për fëmijën tuaj brenda 12 muajve të vitit”

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s