MIRËSIA NDAJ PRINDËRVE PAS VDEKJES SË TYRE

MIRËSIA NDAJ PRINDËRVE PAS VDEKJES SË TYRE

Si është mënyra e nderimit të prindërve pas vdekjes së tyre?

Një njeri prej ensarëve e ka pyetur të Dërguarin e Allahut s.a.v.s.: “A mund t’i nderoj me diçka prindërit pas vdekjes së tyre?

Muhamedi a.s. është përgjigjur: Në katër mënyra të luturit për ata: të kërkuarit falje për ta, të kryerit e premtimeve të tyre, nderimi i shokëve të tyre, lidhja farefisnore, e cila lidhje vjen drejtpërdrejtë prej tyre. Kjo është detyra, e cila ka mbetur për t’i nderuar ata pas vdekjes së tyre”. (Transmeton Imam Ahmedi)

Një njeri e ka pyetur të Dërguarin e Allahut s.a.v.s.:  Cila është detyra e fëmijëve ndaj prindërve?

Është përgjigjur: Ata janë Xheneti dhe Xhehenemi yt. (Transmeton Ibn Maxhe)

Një njeri e ka pyetur të Dërguarin e Allahut s.a.v.s. për mirësinë ndaj prindërve, e ai është përgjigjur:

“Mjerë për ty, po a e ke gjallë”. “Po”!  “Mjerë për ty, po rri pranë këmbëve të saj se aty e ke Xhenetin”.(Transmeton Ibn Maxhe)

Muhamedi a.s. ka thënë :

Më së shumti më habit fakti i personave, të cilët i kanë prindërit e moshuar dhe në pleqëri, e nuk e fitojnë Xhenetin e tyre. (Hadith Sahih)

Muhamed Muteveli Esh-Shaëravi

Përktheu: Dr. Musli Vërbani

Shkëputur nga “Fetva”

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s