Miraxhi

Miraxhi

Muhamedi a.s. ishte në Mekke në shtëpinë e Umi Hanit.

Po flinte në dhomë.

I shkon Xhibrili a.s.

E preku Muhamedin a.s. në këmbë.

Muhamedi a.s. zgjohet nga gjumi, por nuk sheh gjë andaj vazhdon të flejë.

E preku përsëri dhe zgjohet.

E kap për krahu dhe dolën tek dera e xhamisë së Qabes.

Aty sheh një kafshë të bardhë me dy krahë.

Emri i tij ishte Burak.

Buraku është kafshë e cila ecte me shpejtësi të dritës.

Pak para se të fillonin udhëtimin,

Xhibrili ia hapi gjoksin dhe ia pastroi zemrën.

Ia fërkoi sytë Muhamedit a.s. me ujin e zemzemit.

E hipi Muhamedin a.s. mbi Burakun dhe u nisën së bashku.

Shpejtësia e Burakut ishte asisoj që, aq sa i shihnin sytë e tij në horizont, aq e hidhte hapin.

Kështu e bartën Muhamedin a.s. prej Mekës në Mesxhidi Aksa në Palestinë.

Ky udhëtim prej Qabes deri në Mesxhidi Aksa të Jerusalemit quhet “Isra”.

Aty Muhamedi a.s. bëhet imam i të gjithë pejgamberëve dhe i falë dy rekate namaz.

Pasi i falë Muhamedi a.s. dy rekate namaz ngrihet në qiell.

Udhëtimi prej Mesxhidi Aksasë në tokë për në hapësira qiellore quhet “Miraxh”.

Dr. Musli Vërbani

“365 tregime për fëmijën tuaj brenda 12 muajve të vitit”

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s