NË NAMAZET E TYRE JANË PËRTACË

NË NAMAZET E TYRE JANË PËRTACË

Pyetje: Pse disa njerëz përtojnë në faljen e namazit, kur dihet se Muhamedi a.s. ka thënë: “Namazi është shtyllë e fesë.”?

Po ashtu ka thënë: “Nuk i takon islamit lënësi i namazit”.

Përgjigje: Shejh Shaëraviju thotë:

Disa prej njerëzve a nuk e falin namazin për atë se merr kohë e cila ju nevojitet atyre për punën e tyre e cila u nevojitet për jetë.

Nëse puna është kështu, u themi atyre: Në çka bazohet vlera e kohës?

Vërtetë Zoti i Lartmadhëruar nëse e sheh se ti ke sakrifikua kohë e cila të është nevojit për fitim të pasurisë, ti atë kohë që ke punua dhe ke ardhur me pasuri tek Allahu për me tregu adhurimin tënd se pasurinë të cilën e ke fitua me duart tua, duhet me nda një pjesë të pasurisë për vëllezërit tu të dobët, e për atë është ligjësua zekati.

Muhamed Muteveli Esh-Shaëravi

Përktheu: Dr. Musli Vërbani

Shkëputur nga “Fetva”

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s