Lufta e Uhudit

Lufta e Uhudit

Ishte viti i tretë i hixhretit.

Prijësi i Mekës Ebu Sufjani përgatiti një ushtri prej tre mijë ushtarësh.

U nis për në Medinë që të luftoj kundër muslimanëve që të hakmerrej për luftën e Bedrit.

Gjatë rrugës atyre iu bashkuan edhe fiset “Tehame” dhe “Kenane”.

Kur Muhamedi a.s. e kuptoi këtë, bisedoi me shokët e tij dhe mori vendim që të dalë në pritë për t’u mbrojtur prej pabesimtarëve.

Numri i muslimanëve për luftë në këtë kohë ishte njëmijë.

Me njëmijë vetë doli Muhamedi a.s. prej Medine.

Në mesin e tyre ishte prijësi i munafikëve dhe spiunëve të Medines Abdullah bin Seluli.

Abdullah bin Seluli në mes të rrugës me treqind vetë u ndal dhe u nda prej muslimanëve.

Numri i muslimanëve mbeti në shtatëqind vetë.

Muhamedi a.s. arrin në kodrën e Uhudit.

I urdhëroi shtatëdhjetë shenjëtarë me shigjeta të vendosen aty dhe u tha që në asnjë mënyrë të mos e lëshojnë atë vend por vetëm të qëndrojnë në mbrojtje të shpinës së muslimanëve.

Beteja filloi.

Muslimanët në përleshjen e parë korrën fitore, ushtria e pabesimtarëve filloi të zmbrapset.

Por, shigjetarët që ishin të vendosur në kodrën e Uhudit nuk e dëgjuan urdhrin e Muhamedit a.s., por e lëshuan kodrën dhe vrapuan pas pasurisë së luftës.

Edhe muslimanët tjerë e harruan qëllimin se ishin duke luftuar në rrugën e Allahut dhe vrapuan pas pasurisë së kësaj bote.

E kundërshtuan urdhrin e Allahut dhe të dërguarit të Tij, për këtë arsye edhe pse fitorja ishte në duart e tyre ata pësuan disfatë.

Halid Ibn Velidi prijës i kalorësisë së pabesimtarëve ishte përgatitur më herët dhe pas kodrës së Uhudit befas iu bie pas shpine muslimanëve.

Kështu ata u detyruan të ngjiten në malet e larta për të shpëtuar dhe duke lënë pas vete shumë të vrarë.

Në mesin e tyre ishte edhe Hamza, axha i Muhamedit a.s.

Muhamedi a.s. pastaj mblodhi ushtrinë e tij dhe iu afrua Medinës që ta mbrojë atë.

Ebu Sufjani tentoi që të shpërthejë frontin dhe të hyjë në Medine, mirëpo nuk ia arriti. Kështu ai u detyrua të kthehet në Mekë, ndërsa Muhamedi a.s. u kthye në Medinë me muslimanët.

Dr. Musli Vërbani

“365 tregime për fëmijën tuaj brenda 12 muajve të vitit”

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s