BURRI I SËMURË PSIKIKISHT

BURRI I SËMURË PSIKIKISHT

Një grua muslimane më ka dërguar një letër ku kërkonte sqarim, si të bisedoj dhe si të vazhdoj jetën me burrin e saj, pasi që jeta e saj me të është bë e padurueshme dhe xhehenem. Ajo është martuar me të kur ai ka qenë i shëndoshë psiqikisht, i mençur dhe i logjikshëm, mirëpo papritmas është sëmurë psiqikisht, dhe ka kaluar në skizofreni, kështu që ai nuk e kontrollon veten, ndërsa edhe mua më është bë jeta e padurueshme dhe xhehenem.

Si të veproj nuk di?

Unë dëshiroj shkurorëzim, por pyetja është a kam të drejtë apo jo?

Kjo pyetje më ka impresionuar shumë, dhe kam thënë “Subhanallah”. Kur njeriu çmendet, nuk vlenë asgjë, dhe farefisi më i afërt ikin dhe largohen prej tij.

Ia kam parashtruar këtë pyetje Shejh Shaëravijut i cili u përgjigj:

E parashtron kërkesën te Kadija (gjykatësi), pastaj tha: Kjo është e metë, e cila nevojitet të identifikohet.

Muhamed Muteveli Esh-Shaëravi

Përktheu: Dr. Musli Vërbani

Shkëputur nga “Fetva”

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s