Specifikimi i suneteve mutevatir me Kijasë

Dr. Musli Vërbani


 

 

Specifikimi i suneteve mutevatir me Kijasë

 

Nuk lejohet që suneti mutevatir i cili është argument i prerë, të specifikohet me analogjinë i cili është argument jo i prerë.

Specifikimi është tjetërsim, ndërsa e tjetërsuara e prerë nuk mund të jetë jo e prerë.

Është bërë specifikimi i ajetit: “Hajdutit dhe hajdutes preuani duart” me hadithin:

“Hajdutit dhe hajdutes preuani duart prej të katërtës së dinarit e më shumë”.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s