Dënimi në varr me trup apo me shpirt, apo me të dyja?

Muhamed Muteveli Esh-Shaëravi

Përktheu: Dr. Musli Vërbani

Shkëputur nga “Fetva”

 

Dënimi në varr me trup apo me shpirt, apo me të dyja?

 

Zoti i Lartmadhëruar tregon për popullin e faraonit: “Ata i ekspozohen zjarrit në mesditë dhe në mesnatë.”

Po ashtu ka thënë: “Dhe ditën kur të ndodh çasti i kijametit (u thuhet) shpine familjen e faraonit në dënim më të ashpër.”

Dy vdekje: Jeta pas vdekjes, ringjallja, pastaj dënimi pas ringjalljes.

Kur është pyetur i Dërguari i Allahut s.a.v.s. për dënimin në varr ka thënë: “Po dënimi në varr është i vërtetë.” (MUTEFIKUN ALEJHI)

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s