Tevrati i sotëm

Dr. Musli Vërbani

Shkëputur nga: "Besimi në librat e Zotit"

Tevrati i sotëm

 

Tevrati i sotëm apo siç quhet “TORA” (Testamenti i vjetër) është dhjata (epoka) e vjetër e Biblës.

“TORA” ka pesë kapituj, e ata janë:

  1. Librat e Krijimit (TEKVIN)
  2. Eksodi (HURUÇ)
  3. Levistika (LEVILIER)
  4. Numrat (SAJILAR)
  5. Ligji i përsëritur (TESNIJE)

 

Komentimi i Tevratit apo libri i cili përmban informacione dhe shpjegime për Tevratin e Musait a.s. quhet TALMUD.

Sot gjenden dy TALMUDA, e ata janë:

TALMUDI i Jerusalemit

TALMUDI i Babilonit.

Përsëritja e Tevratit (Torës) quhet Mishna.

Mësimi, komentimi i Tevratit (TORËS) quhet TALMUD.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s