Hulumtimet besimore dhe hulumtimet shkencore

Muhamed Muteveli Esh-Shaëravi

Përktheu: Dr. Musli Vërbani

Shkëputur nga “Fetva”

 

Hulumtimet besimore dhe hulumtimet shkencore

 

Pyetje: Ekzistojnë pyetjet (në çështjet) shkencore, por, po ashtu edhe pyetjet që kanë të bëjnë me besimit (Imanit), e këto ndryshojnë prej atyre (shkencore).

 

Shejhu Muhamed Muteveli Shaëraviju thotë:

Pyetjet e besimit (Imanit) dhe çështjet e saj, edhe pse që të gjitha janë fshehtësi, ata janë të dukshme dhe nuk ka nevojë për të hulumtim. Pra, për fshehtësitë, për të cilat ka treguar Kur’ani dhe i Dërguari i Allahut, i cili ka vërtetuar për Allahun e Lartmadhëruar.

Ndërsa, sa i përket pyetjeve (çështjeve) shkencore ato janë materiale, për ta pyetet: “Si?” dhe nuk pyetet “Pse?”.

Për këtë arsye Ibrahimi a.s. ka thënë: “O Zoti im! Më trego në praktikë se si i ngjallë të vdekurit”.

Kështu që Allahu i Lartmadhëruar i ka treguar praktikë shkencore-shqisore.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s