A lejohet që t’i jepet vajzës sadekatul fitri?

A lejohet që t’i jepet vajzës sadekatul fitri?

Jo, nuk lejohet t’i jepet vajzës sadekatul fitri.

Pse nuk lejohet t’i jepen fitrat vajzës?

Nga shkaku se e ke për obligim të përkujdesesh për të, dhe nëse i jep fitrat ose zekatin vajzës, konsiderohet sikurse i ke dhënë për veten tënde.

Si rrjedhojë e kësaj, nuk lejohet t’i jepen fitrat as djalit të vajzës (nipit), as vajzës së vajzës (mbesës), e kështu me radhë.

Mirëpo, kjo nuk do të thotë se nuk lejohet t’i jepen sadakatë (lëmoshat) tjera, dhuratat e kështu me radhë.

Dr. Musli Vërbani – “Më është parashtruar pyetja dhe po e paraqes përgjigjen”

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s