Kibla e parë e muslimanëve

Kibla e parë e muslimanëve

Muhamedi a.s. ishte në Meke.

Në tavanin e shtëpisë së tij i shfaqet një dritë e madhe,

e cila gati sa nuk ia mori sytë.

Ishte Xhibrili.

Xhibrili ia fërkoi sytë me ujin e zemzemit.

Ia hapi gjoksin dhe ia pastroi zemrën në një enë të mbushur me iman (besim).

Xhibrili ia solli një kafshë të bardhë që quhet “Burak”.

Prej Qabes në Meke më pas u nisën drejt Aksasë.

Qabja është Shtëpia e parë e Allahut në fytyrën e tokës.

Mesxhdidi Aksaja është Xhamia e dytë në fytyrën e tokës.

– Mesxhidi Aksaja është ndërtuar 40 vite pas Qabesë.

– E ndërtoi Ademi a.s.

– E rindërtoi Ibrahimi a.s.

– E zgjeroi dhe e kompletoi Sulejmani a.s.

Në këtë xhami Muhamedi a.s. fali namaz duke u bërë imam i të gjithë Pejgamberëve.

– Mesxhi Aksaja është xhamia e tretë për kah rëndësia në Islam (pas Qabesë dhe xhamisë së Pejgamberit a.s., në Medinë).

Dr. Musli Vërbani

“365 tregime për fëmijën tuaj brenda 12 muajve të vitit”

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s