PASTRIMI I XHENAZES

Dr. Musli Vërbani

 

PASTRIMI I XHENAZES

 

Pastrimi (gusli) i të vdekurit është farz kifaje.

Muhamedi a.s. ka thënë:

Pastrone (jepni gusl) me Sidr (gjethe të cilat lëshojnë shkumë si sapuni) dhe kefinosne me dy mbulesa (kefina)”

(Mutefikun alejhi)

Sunet është që sa më shpejtë të bëhet pastrimi (gusli).

Nuk lejohet që bashkëshorti ta pastrojë (gusl) bashkëshorten dhe ta prekë atë, sepse vdekja e saj është e jashtëkurorëzuar, ndërsa sipas mendimeve më të sigurta lejohet për ta parë (shikuar).

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s