Të marrurit me medicinën, pa qenë mjek (pa ditur), a jep ai njeri përgjegjësi?

Muhamed Muteveli Esh-Shaëravi

Përktheu: Dr. Musli Vërbani

Shkëputur nga “Fetva”

 

Të marrurit me medicinën, pa qenë mjek (pa ditur), a jep ai njeri përgjegjësi?

 

Përgjigje:

Shejh Shaëraviju thotë: Kjo është çmenduri, dhe ai i cili bën një gjë të tillë është i çmendur. Muhamedi s.a.v.s. ka treguar se ai i cili merret me medicinë e nuk është shumë i specializuar, ai jep përgjegjësi. Nga kjo kuptohet se, ai i cili është mjek por gabon në diagnozë dhe nuk ia ka qëlluar, ai nuk dënohet, me fjalë të tjera, nuk jep përgjegjësi.

 

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s