Pesimizmi dhe optimizmi?

Muhamed Muteveli Esh-Shaëravi

Përktheu: Dr. Musli Vërbani

Shkëputur nga “Fetva”

 

Pesimizmi dhe optimizmi?

 

Përgjigje: I Dërguari i Allahut s.a.v.s. dëshironte që te Hasani gjithmonë të mbillte optimizëm, e urrente pesimizmin.

Po ashtu ka thënë: “S’ka vend për pesimizëm, më së miri është me qenë optimist dhe me fol për optimizëm.” I kanë thënë: O i Dërguari i Allahut, po ç’është optimizmi? Është përgjigjur: “Ajo që dëgjohet vetëm për ardhmëri të mirë, fjalë të bukura.” (MUTEFIKUN ALEJHI)

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s