Zekati në ari

Dr. Musli Vërbani

ZEKATI NË ARI

Kur ari e arrin shkallën në 85 gr. ose kur pasuria e arrin vlerën e arit në 85 gr. dhe kjo sasi e arit apo kjo shumë e vlerës së arit kalon një vjet pa hy në përdorim apo pa qarkulluar, atëherë bëhet obligim (farz) dhënia e zekatit.

NISABI i arit është 85 gr. (ari).

Ndërsa vlera të cilën duhet dhënë zekat për ari është 2.5 %.

Shembull praktik për dhënien e zekatit për ari:
Nëse muslimani i ka 85 gram ari dhe vlera e gramit është 20 €, atëherë veprojmë kështu:
E llogarisim vlerën e arit në euro:

85 gr. ari x 20 € = 1700 €;

1700 € x 2.5 %;

1700 € x 2.5;
100

17 x 25 ;
10

25 x 17 = 425 = 42.5 €;
10             10

Ky musliman e ka farz me dhënë zekat 42.5 €.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s